Dansk Fjernvarme

Helt nye positive forudsætninger for biomasse

23. februar 2009 | 2009

Helt nye positive forudsætninger for biomasse

Energistyrelsen har ændret på forudsætningerne for samfundsøkonomiske analyser på energiområdet. Og det på en måde, så der formentlig bliver en lysere fremtid for fjernvarmeproduktion på baggrund af flis, halm og anden biomasse - og dermed en lysere fremtid for klimaet.


Forstået således, at flis-anlæg, halm-anlæg eller andre biomasse-anlæg får lettere ved at blive godkendt, end de har haft hidtil. Det skyldes, at satserne for brændsler er blevet opdateret, så naturgas og olie er steget betydeligt, mens også flis, halm og andre biomasse-brændsler er steget, men kun i mindre grad.


Derfor er det realistisk at tro på, at flere projekter med biomasse fremover vil skyde op landet over. Projekter, som er klimavenlige og også set fra varmeforbrugernes side er gode, da de typisk er med til at give lavere varmeregninger.


Det skal dog bemærkes, at der ikke er ændret så meget i lovgrundlaget, at man forventer udskiftninger af naturgas på de eksisterende fjernvarmeanlæg. Det er nemlig andre regler, der umiddelbart forhindrer dette. Men nye kapacitetsudvidelser kan man forestille sig vil være i form af flis, halm eller lignende.


Et andet punkt i forudsætningerne er dog ikke ændret. Det er den interne rente-sats, som fortsat er sat til seks procent. Fagfolk peger på, at den bør ændres til cirka tre procent. Men Energistyrelsens interne rente er hængt op på finansministeriets forudsætninger, og da de ikke er ændret, så fastholdes den nuværende rentesats.


Det betyder, at investeringstunge projekter som solfanger-anlæg eller geotermi stadig har vanskelige vilkår for at vise en positiv økonomi i de samfundsøkonomiske beregninger.


Læs mere her.