Dansk Fjernvarme

Fornuftig finanslov

1. december 2005 | 2005

Fornuftig finanslov

Den 7. november indgik regeringen forlig med Dansk Folkeparti om finansloven for 2006. Set med fjernvarmeøjne, er der et par oplivende elementer.

 

Det mest positive er, at der sikres bedre incitamenter for energieffektivitet i den danske el- og varmeproduktion gennem en ændring af energiafgifterne for kraftvarmeværker. Somme tider giver de nuværende afgiftssatser anledning til for stor elproduktion hos kraftvarmeværkerne og generelt forhindrer afgiftssatserne kraftvarmeværkerne, i at bruge elektricitet til varmeproduktion selv på tidspunkter, hvor markedsprisen på elektricitet er lav. Derfor vil man sænke afgiften for kraftvarmeværkers produktion af varme uden samtidig el-produktion, uanset om varmen produceres på el, kul eller gas.

 

Der vil – ifølge Finansministeriet – være både miljømæssige forbedringer i form af lavere emissioner af både CO2, NOx og SO2 og samfundsøkonomiske fordele. Og statens tab i afgiftsprovenu ser ud til at være overkommeligt. Det er et fornuftigt forslag, som vil medvirke til at løse problemerne med overløb af elektricitet ikke kun fra kraftvarmeproduktion, men også fra vindmøllerne.

 

For selvom man kan standse et kraftvarmeværk og udløse en miljø- og samfundsmæssig gevinst, bør man ikke standse vindmøllerne. Selv ikke når der ikke er brug for elektriciteten til de traditionelle anvendelser. Den kan i stedet erstatte fossil energi i fjernvarmen, der som bekendt er det fornuftige sted at anvende energi, som ingen andre kan eller vil bruge. Som energiklunsere løser vi altid gerne samfundets problemer med et energioverskud et eller andet sted.

 

På kraftvarmeværkerne vil de meget gerne aftage vindmøllestrømmen, og med afgiftssænkningen bliver det også næsten attraktivt. Den udestående forudsætning er, at der ikke må pålægges PSO-omkostninger på den elektricitet, der anvendes til varmeproduktion. Argumentet er simpelt: Der pålægges heller ikke i dag PSO på den elektricitet, idet den blot sælges i udlandet til dumpingpriser.

 

Spørgsmålet om PSO-omkostningerne er forligsstof, og vi vil opfordre partierne i forliget til at sikre, at eloverløbet anvendes her i landet, og ikke eksporteres til hvilken som helst pris.

 

Forslaget er godt, men det bør omfatte andre værker end blot kraftvarmeværker. Og det bør sikres, at forslaget ikke afstedkommer ekstraomkostninger hos værker, som køber varme fra kraftvarmeproducenter, hvis produktionsmønster ændrer sig med forslaget.

 

Glædeligt er det også, at det er aftalt, at afgiften på overskudsvarme fra industrien nedsættes fra 55 % af vederlaget til 40 %. Dansk Fjernvarme har længe påpeget, at det høje afgiftsniveau er en hindring for udnyttelsen af industriel overskudsvarme, som i dag køles bort. Nu kan en større del af den anvendes til opvarmning gennem fjernvarmen.