Engang sang entertaineren Eddie Skoller om, at det ultimative tegn på berømthed var at komme på forsiden af ”Søndags BT”. Nu kan vi næppe regne med, at fjernvarmen nogensinde kommer på forsiden af et ugeblad, men en moderne parallel kunne måske være at blive bygget i Lego. Det er sket for fjernvarmen, og i reportagen på side 14 kan man læse, at Legoland i Billund har bygget et helt område med energi. Her kan man blandt andet se geotermianlægget i Thisted og solfangeranlægget i Brædstrup.
Når det overhovedet kommer på tale at bygge en energisektor op i Legolands miniland, skyldes det, at energispørgsmål er mere aktuelle end nogensinde. Konstant er medierne fulde af artikler og indslag om energi og energiforbrugets miljøpåvirkning. Olieprisen hænger oppe omkring 130 dollar tønden, og der spekuleres i virkningerne for inflation, reallønsudhulning, beskæftigelse og så videre.
Her skal fjernvarmen prøve at trænge igennem. Vi har en god sag med både lave og stabile priser. Vi sørger for en god del af effektiviteten i den danske energisektor. Vi kan bruge hvilken som helst energi og hvilket som helst brændsel, og vi kan gøre det miljøvenligt. Der er gode historier nok, og vi skal i dagligdagen huske at fortælle de gode historier til alle. Den fælles oplysningskampagne leverer mange af instrumenterne til det.
På en måde er det jo meget symbolsk, at energisektoren nu er bygget af legoklodser. Der skal mange enkeltdele til, før helheden fungerer. Det gode ved legoklodser er, at de kan samles, skilles og atter samles. Man skal prøve mange gange, før det er helt på plads.
Et stykke hen ad vejen er det jo også sådan med virkelighedens energisektor. Delene er ikke meget værd løsrevet fra hinanden, og udfordringen i dag er at få sat dem sammen på nye og mere effektive måder, så vi kan levere de løsninger, som vores moderne samfund efterspørger. Der er sådan set megen vilje til at eksperimentere i energisektoren. Men der mangler vilje på det politiske niveau til at bakke op og sørge for de nødvendige rammer. I stedet bruges tiden på fodslæbende at indgå kortvarige og uambitiøse forlig, som umiddelbart derefter splittes ad i politiske drillerier.
Lego står som bekendt for ”Leg godt”. I modsætning til tidligere, præges energisektoren i Danmark i dag af udpræget vilje til at ”lege godt” sammen, anerkende hinandens roller i energisystemet og sammen udvikle en fremtidssikker energiforsyning. Det gælder professionelle og ildsjæle i en skøn blanding. Politikerne skylder dem og det danske samfund i al almindelighed at bidrage konstruktivt og langsigtet til den gode leg med energiens byggeklodser.